A+ A A-

Rêverie Française

23 marca 2023, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

LETIZIA LAZZERINI (WŁOCHY) – harfa
FRANCESCO DARMANIN (WŁOCHY) – klarnet

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ANDREA VITELLO (WŁOCHY) – dyrygent

W programie m.in.: C. Debussy, A. Copland

CENY BILETÓW:
1. Bilet normalny - 25 zł
2. Bilet ulgowy - 20 zł - przysługuje za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
- emerytom, rencistom,
- rodzicom lub opiekunom dziecka,
- osobom  dorosłym posiadającym Kartę Dużej Rodziny,
- posiadaczom odznaki "Zasłużony działacz kultury",
- osobom niepełnosprawnym, które nie wymagają wsparcia opiekuna
oraz
- nauczycielom szkół muzycznych, grupom zorganizowanym powyżej 15 osób i opiekunom osób niepełnosprawnych
3. Bilet specjalny - 10 zł - przysługuje, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
- uczniom i studentom do 25 roku życia, dzieciom posiadającym Karty Dużej Rodziny i innym grupom na podstanie zarządzenia Dyrektora FKWL
Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na koncert.

 

LETIZIA LAZZERINI
Letizia Lazzerini urodziła się w Arezzo we Włoszech w 2002 roku. Naukę gry na harfie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Konserwatorium we Florencji, w klasie Patrizii Pinto.
Letizia od najmłodszych lat zaczyna kształtować swoją muzyczną tożsamość, biorąc udział w różnych koncertach solowych, a także w formacjach orkiestrowych i kameralnych.
Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów harfy, takich jak Alexander Boldachev, Nicolas Tulliez, Patrizia Pinto czy Anaïs Gaudemard. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, zdobyła m.in. pierwsze nagrody w Marcel Tournier International Harp Competition, oraz w konkursach Città di Massa i Ugo Ferrario.
Letizia ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium we Florencji w 2019 roku, w wieku szesnastu lat. Obecnie uczęszcza na Master in Musical Intepretation w Haute École de Musique w Lozannie (Szwajcaria), w klasie Letizii Belmondo; od 2022 roku jest stażystką w Berner Symphony Orchestra.
Obok studiów Letizia prowadzi intensywną działalność koncertową, regularnie występując zarówno jako solistka, jak i w zespołach orkiestrowych lub kameralnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

FRANCESCO DARMANIN
Francesco Darmanin ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu w Conservatorio Cherubini we Florencji.
Jest członkiem orkiestry Accademia alla Scala (Teatro alla Scala w Mediolanie) oraz pierwszym klarnecistą Orchestra Toscana Classica i Orchestra da Camera Fiorentina we Florencji. Współpracuje z Orchestra della Toscana, Cameristi of Maggio Musicale Fiorentino, Camerata Strumentale Città di Prato.
Jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, takich jak "Premio Internazionale Crescendo, Florencja", "Premio di Chiavari", "Premio Riviera Etrusca", "Premio Lions-Aldobrandeschi", "Premio Silver Vinci", "Premio Internazionale Chiavari".
Jako solista występuje z takimi orkiestrami jak Florentine Chamber Orchestra, Toscana Classica Orchestra, Orchestra Raffaello in Urbino, Conservatorio Cherubini Symphony Orchestra, Orchestra Poliziana, Cherubini Wind Band.
Jest członkiem Intrigati Ensemble, zespołu wykonującego muzykę współczesną, powstałego w Cantiere Internazionale d'Arte w Montepulciano, koncertującego we Włoszech, Niemczech, Belgii i Argentynie, współpracującego z C. Boccadoro, A. Molino, M. Angius, M. Montalbetti, F. Antonioni i wieloma innymi.
Francesco jest również kompozytorem, a jego utwory "Filemone e Bauci", "Eos" i "Lieder der Einsamkeit" były wykonywane na renomowanych włoskich festiwalach, takich jak "La Piccola Stagione" w Mediolanie, "Toscana Classica Festival" i "Villa Bardini" we Florencji, "Abruzzo Classica" w Pescarze, natomiast utwór "Hekate - Nine variations for Ensemble" wykonano w Rheinsbergu (Niemcy) i Cantiere Internazionale d'Arte w Montepulciano we Włoszech. Premiera "O Icarus of the fearless Flight" odbędzie się w Pizie w 2024 roku na "Normale Season" (Carlo Boccadoro - dyrektor artystyczny), a "For an ecstatic instant" zostanie wykonane w Pinerolo we wrześniu 2023 roku pod batutą samego kompozytora.

 

ANDREA VITELLO
Vitello zachwycał elegancką frazą, wspartą solidną rytmiką, które wzmogły przeżywanie muzyki, osiągając kulminację wzruszeń w Adagio.
La Gazzetta de Mezzogiorno

Oktet na instrumenty dęte Strawińskiego błyszczał klarownością rzadko słyszaną na innych nagraniach tego utworu.
Il Giornale della Musica

I Solisti della Scala pod batutą Andrei Vitello zachwycali intonacją oraz barwą.
Pizzicato Magazine

Jego występy wyróżniają się wyrafinowanym balansem i oryginalnymi pomysłami dotyczącymi zarówno tempa, jak i frazowania. Uważam Andreę Vitello za jednego z najciekawszych młodych dyrygentów swojego pokolenia.
Donato Renzetti

Andrea Vitello osiągnął międzynarodowy rozgłos dzięki płycie CD nagranej wspólnie z I Solisti della Scala wydanej przez Warner Classics, określanej przez krytyków jako: "imponujące wykonanie" (Enrico Girardi, il Corriere della Sera), "zachwycająca intonacja oraz barwa" oraz "liryczne piękną w najmniejszych szczegółach" (Remy Franck, Pizzicato), "wspaniałe" (Colin Clarke, Fanfare), "niesamowita dokładność" (Angelo Foletto, La Repubblica).
Jest regularnie zapraszany do prowadzenia takich orkiestr jak: MAV, Orchestra Sinfonica di Sanremo i Orchestra da Camera Fiorentina we Włoszech, czy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Ceniony za swoją muzykalność i ekspresję podczas włoskiego tournee z Budapest Symphony Orchestra MAV, podczas którego odbyły się koncerty w takich salach jak: Teatro Petruzzelli w Bari, czy Sala Verdi w Mediolanie, został zaproszony przez Nice Philharmonic Orchestra, ERT Greek National Radio Television Orchestra, Sofia Philharmonic Orchestra oraz Plovdiv Opera. W Stanach Zjednoczonych w słynnej Carnegie Hall dyrygował nadzwyczajnym wykonaniem Historii żołnierza z aktorem Johnem Palladino oraz dokonał prawykonania “The Bronze Age” Tristana Muraila z Argento ensemble w Dweck Center na Brooklynie.
W Rosji zadebiutował z Khabarovsk Philharmonic Orchestra jednocześnie rozpoczynając współpracę z “Soloists of Russia“ Chamber Orchestra dyrygując niezwykłym tournee zakończonym koncertem w Perm Philharmonic.
Niezwykle wszechstronny muzyk, dyrektor artystyczny m.in.: Antal Dorati Competition w Budapeszcie, udowodnił swoje innowacyjne podejście do kształtowania repertuaru koncertowego oraz rozwoju publiczności łącząc na jednym koncercie arcydzieła takie jak La mer Debussy’ego i Koncert na orkiestrę Bartoka z nową muzyką młodych kompozytorów takich jak Peter Eötvös i Tamás Vásáry.
Znakomity interpretator muzyki współczesnej, dyrygował prawykonaniami utworów takich kompozytorów jak: Peter Eötvös, Tristan Murail, Oliver Schneller, Andrea Portera, Alessio Elia. Promuje również młodych kopozytorów często wykonując ich muzykę. Jego dwie płyty - Pierrot Lunaire Schönberga (solistka Anna Clementi oraz BIOS Ensemble) i Eötvös’ Octet (z I Solisti del Teatro alla Scala di Milano) - były dwukrotnie nagradzane pięcioma gwiazkami w Musica Magazine.
Andrea Vitello jest również zapalonym ambasadorem włoskiej muzyki współczesnej, odkrywając i dyrygując zapomnianymi utworami włoskich kompozytorów takich jak: Giovanni Sgambati, Giuseppe Martucci, Guido Alberto Fano, Silvio Omizzolo, Mario Pilati, Gian Francesco Malipiero. Jego płyty wydają renomowane wydawnictwa: Warner Classics, Tactus, Continuo Records and Amadeus.
Jest często zapraszany jako członej jury w międzynarodowych konkursach dyrygenckich takich jak European Union Conducting Competition, Almaty International Competition for Conductors, Giancarlo Facchinetti Competition for Contemporary Music.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj